Szkolenie 3: Typy i Rodzaje Opcji Binarnych

autor: Opcjusz Binarski; 21,11,2016; Szkolenie 3.

Szkolenie 3: Typy i Rodzaje Opcji Binarnych

Typy Opcji Binarnych – Wyjaśnienie

W ostatnim czasie obserwujemy coraz więcej rodzajów i narzędzi do handlu Opcji Binarnych dostępnych dla traderów. Czasami wprawia to w zakłopotanie zwłaszcza niedoświadczonych handlowców. Brokerzy Opcji Binarnych sprawiają wrażenie, jakby całkiem chętnie starali się wyjaśniać różnice między każdą z metod handlu, nie zawsze jednak czynią to w prosty sposób; większą część czasu poświęcają na opowiadanie, ile pieniędzy możemy zrobić, zamiast na analizę poszczególnych mechanizmów i wytłumaczenie ich niedoświadczonemu traderowi. Dlatego, by wyjaśnić różnice pomiędzy rodzajami Opcji Binarnych, najlepiej używać najprostszych sposobów i zrzutów z ekranu; wiadomo przecież, że obrazek potrafi wyrazić więcej, niż tysiąc słów. Zaczynajmy, przed nami najbardziej ogólne typy Opcji Binarnych.

Rodzaje Opcji Binarnych

· Opcje W Górę i W Dół – Cena w Czasie Wygaśnięcia powinna być wyższa lub niższa niż na początku handlu (zwyczajne Up i Down, High i Low)

· Jednodotykowe i Bezdotykowe – Cena w Czasie Wygaśnięcia powinna dotykać określonego poziomu, zanim opcja wygaśnie (ang. One Touch i No Touch)

· Opcje Graniczne – Cena w Czasie Wygaśnięcia powinna znajdować się w określonym zakresie, zanim opcja wygaśnie (ang. Boundaries)

· 60-sekundowe Opcje Binarne — podobne do Opcji W Górę/W Dół, ale wygasają po 60 sekundach

· Opcje Sparowane – Cena aktywu X powinna być wyższa/niższa od ceny aktywu Y, kiedy opcja wygasa (ang. Pair Options)

· Opcje Szczeblowe – Podobne do Opcji W Górę/W Dół z większą ilością opcji dotyczących czasu wygaśnięcia. Jest to dość zaawansowana metoda (ang. Ladder Options) z ogromnymi możliwościami zysku.

Opcje W Górę/W Dół

To proste: Cena w czasie wygaśnięcia musi być wyższa lub niższa niż na początku handlu, zależnie od opcji, którą wybrałeś na początku (W Górę lub W Dół). Jeśli wybrałeś opcję W Górę i cena w czasie wygaśnięcia pozycji jest troszeczkę wyższa od ceny, z którą ją otwierałeś, otrzymujesz całą wypłatę. Jeśli wybrałeś W Dół, a cena w czasie wygaśnięcia jest troszeczkę niższa od ceny, z jaką otwierałeś, wygrywasz.

Opcje Binarne „W Górę/W Dół” – podsumowanie w 50-ciu słowach

Nie będę dyskutował o tym, czy ten rodzaj handlu jest najlepszy, czy najbardziej sensowny, ponieważ to Ty musisz wiedzieć, kiedy jest sens go użyć. Wszystkie rodzaje Opcji Binarnych mają określone warunki rynku, kiedy działają najlepiej, a dla opcji W Górę/W Dół rynek kierunkowy jest najlepszy. Zauważ, że na powyższej ilustracji opcja W Górę jest pokazana w tendencji wzrostowej. Jeśli handlujesz w bezpiecznym kierunku, prawdopodobieństwo twojego sukcesu drastycznie wzrośnie. Jeśli rynek zachowuje się nieprzewidywalnie i nie ma stałego trendu, użyj innej opcji handlu.

W Górę/W Dół – podsumowanie:
W GÓRĘ – wygrywasz, jeśli cena w czasie wygaśnięcia jest wyższa niż na początku handlu
W DÓŁ – wygrywasz, jeśli cena w czasie wygaśnięcia jest niższa niż na początku handlu

Kiedy stosować?

Na rynku tendencyjnym, przy niezdefiniowanych trendach.

Opcje Dotykowe/Bezdotykowe

Kiedy używamy Opcji Dotykowej, wyrażamy opinię, iż cena dojdzie do określonego poziomu przed czasem wygaśnięcia. Wystarczy, że tylko raz dojdzie do tego poziomu przed wygaśnięciem, wtedy handel uważany jest za wygrany. Z Opcją Bezdotykową jest na odwrót: otrzymujemy wypłatę, gdy cena nie dojdzie do z góry określonego poziomu.

Ustalona cena (czerwona linia) została dotknięta przed czasem wygaśnięcia, a więc kasuję mój zysk. Przy handlu Opcją Bezdotykową (NO TOUCH) ważne, by cena trzymała się z daleka od czerwonej linii i nie doszła do wcześniej określonego poziomu przed czasem wygaśnięcia. Mimo że przy Opcji Dotykowej nie muszę czekać do czasu wygaśnięcia (jeśli cena planowana zostałam osiągnięta wcześniej, handel oznacza dla mnie końcową wygraną), to przy Opcji Bezdotykowej muszę czekać do czasu wygaśnięcia, by sprawdzić, czy planowana cena została dotknięta.

Opcje Binarne „Dotykowe/Bezdotykowe” – podsumowanie w 50-ciu słowach

Ten rodzaj opcji, nie jest do niczego, jeśli nie jesteś pewien zrównoważonego rozwoju określonego poziomu. Na przykład, jeśli myślisz, że tworzy się ewentualny Double Top, możesz użyć Opcji Dotykowej. Kiedy ulotność jest niska możesz użyć Opcji Bezdotykowej, zakładając, że cena nie osiągnie planowanej ceny. Niemniej, nie używaj Opcji Bezdotykowej po przedłużonych okresach niskiej ulotności, ponieważ często po nich może zajść nagła i silna zmiana. Wiemy, że sesja azjatycka jest całkiem spokojna, a więc dobrze jest wtedy wybierać Opcje Bezdotykowe.

Opcje Dotykowe/Bezdotykowe – podsumowanie

DOTYKOWE – wygrywasz, jeśli cena dotknie planowanej ceny przed czasem wygaśnięcia
BEZDOTYKOWE – wygrywasz, jeśli cena nie dotknie planowanej ceny przed czasem wygaśnięcia

Kiedy stosować?

Używaj Dotykowej, jeśli sądzisz, że poziom zostanie osiągnięty, ale nie jesteś pewien, czy cena pozostanie poniżej/powyżej tego poziomu.
Używaj Bezdotykowej na rynkach o spokojnych warunkach (na przykład azjatyckich znanych ze spokojnych ruchów). Możesz również używać Opcji Bezdotykowej na krótszą metę przy silnej tendencji wzrostowej i na krótszą metę przy tendencji spadkowej. Założeniem jest stabilność i przewidywalność rynku; najważniejsze by aktywa nie zbliżyły się do niebezpiecznego poziomu cenowego.

WEWNĄRZ/NA ZEWNĄTRZ lub GRANICZNE lub ZAKRESOWE

Kiedy używamy opcji „WEWNĄTRZ” handlowiec oczekuje, że cena będzie się poruszać pomiędzy wyższym i niższym poziomem (granicą) i nie wyjdzie poza ten zakres w czasie wygaśnięcia. Przytoczą pewien przykład: Obecnie kurs EUR/USD wynosi 1.2000. Załóżmy, że górna granica ustali się na poziomie 1.2050, a dolna Granica na poziomie 1.1950 i wybieramy opcję „WEWNĄTRZ”. Jeśli w czasie wygaśnięcia kurs EUR/USD będzie wynosił od 1.1950 do 1.2050, otrzymujemy wypłatę za handel.
Dla handlu „NA ZEWNĄTRZ” cena musi się zamknąć poza granicą.

W pewnym momencie ręce zaczęły nagle się pocić, gdy indeks zaczął niebezpiecznie zmierzać w stronę dolnego progu tuż przed upływem terminu ważności; ale na szczęście szybko wrócił do bezpiecznej strefy, dając szybki zysk na ten pozycji. Trade „OUT” – „na zewnątrz” polega na tym, że indeks jest poza granicami pola podczas zamknięcia pozycji. Opcje IN/OUT – wewnątrz/na zewnątrz – występują pod różnymi nazwami: BOUNDARY (granice), RANGE (zakres) czy ZONE.

Opcje Binarne „WEWNĄTRZ/NA ZEWNĄTRZ”/Graniczne/Zakresowe – podsumowanie w 50-ciu słowach

Najważniejsze, aby w Opcjach Binarnych, Forex, Giełdach Towarowych lub w jakimkolwiek innych typie handlu, umieć poprawnie określić typ rynku, na jakim się handluje w danym momencie. Opcja „WEWNĄTRZ” będzie do niczego na rynku szybkim, tendencyjnym, w przeciwieństwie do opcji „NA ZEWNĄTRZ” w tych samych warunkach. Odpowiedni dla opcji „WEWNĄTRZ” będzie rynek powolny i "uśpiony".
„WEWNĄTZ/NA ZEWNĄTRZ” podsumowanie
„WEWNĄTRZ” wygrywa, jeśli cena w czasie wygaśnięcia znajduje się W określonych granicach
„NA ZWENĄTRZ” wygrywa, jeśli cena w czasie wygaśnięcia jest POZA określonymi granicami.

Kiedy stosować?

Opcji „IN” – „wewnątrz” używaj podczas spokojnych sesji, bez wyraźnie określonych trendów, kierunków.
Opcji „OUT” – „na zewnątrz” używać podczas okresów dużej zmienności. W tym czasie mało prawdopodobne jest, że cena utrzyma się w granicach.

Opcje Binarne 60-sekundowe

Nie mniej ważny rodzaj Opcji Binarnych to opcje 60-sekundowe.
Wszyscy mówią o opcjach 60-sekundowych. A czym są opcje 60-sekundowe? I o co cały szum? Zaraz udzielę odpowiedzi na wszystkie pytania.
Opcje 60-sekundowe są właściwie opcjami W GÓRĘ/W DÓŁ, które wygasają po 60-ciu sekundach. Gdy wybiorę opcję W GÓRĘ i w czasie wygaśnięcia (60 sekund później) cena jest wyższa niż na początku, wygrywam i otrzymuje zysk. Dokładnie na odwrót jest przy opcji W DÓŁ. A teraz, jakie mamy za i przeciw tego rodzaju Opcji Binarnych? Zaleca się, by to sprawdzić w rozdziale: Strategia Opcji Binarnych 60-sekunowych.

Plusy i minusy opcji 60-sekundowych

Ciężko jest jasno określić ‘+’ i ‘-‘, ponieważ zależy to od nastawienia handlowca. Niektórzy handlowcy bardzo raptownie działają na rynku i niecierpliwie czekają na rezultaty handlu, nie czekając niezliczonych godzin do czasu wygaśnięcia. Z tej perspektywy, opcje 60-sekundowe są najlepszą rzeczą zaraz po ciepłej wodzie i elektryczności. Co mam na myśli: ledwie rozpocznę handel, a już mam jego wynik. Wyobraź sobie, jak dużo handlów możesz rozpocząć podczas trwania godzin handlu, jeśli wyniki jest znany w ciągu jednej minuty. Jest to główny powód, dla którego szczęśliwi handlowcy kochają ten rodzaj Opcji Binarnych. Niestety są tego minusy: stosując je, utrzymujemy nasz handel przez minutę, a analizy techniczne (nawet dla najbardziej zaawansowanych handlowców) stają się bardzo trudne do zastosowania. Jest prawie niemożliwe, by określić jak zachowa się cena w kolejnych 60-Sekundach, używając narzędzi do analizy technicznej takich jak: Wsparcie i Opór lub Rozbieżność. Nie są one Świętym Graalem, ale w przypadku gdy nie lubisz się stresować podczas długiego oczekiwania do upływu terminu ważności i chcesz stale odczuwać dreszczyk emocji handlując, to Opcja 60-sekundowa jest zdecydowanie dla ciebie.

Opcje 60-sekundowe – podsumowanie

Są opcjami W GÓRĘ/W DÓŁ, których termin ważności upływa po 60 sekundach, a więc te same zasady stosuje się przy wygranej w przypadku:
W GÓRĘ: wygrywasz, jeśli cena w czasie wygaśnięcia jest wyższa niż na początku handlu
W DÓŁ: wygrywasz, gdy cena w czasie wygaśnięcia, jest niższa niż na początku handlu

Kiedy stosować?

Ciężko powiedzieć, ponieważ dużą rolę odgrywa osobista chęć zaryzykowania i jak już powiedziałem, analizy techniczne, które ciężko zastosować do kolejnej minuty. Jednak moim zdaniem Opcje 60-sekundowe powinny być używane przy silnych trendach, by zwiększyć naszą szanse na sukces.

Opcje Sparowane

Nazwa nie do końca mówi sama za siebie, chociaż po części owszem. W Opcjach Sparowanych pozostawiasz jeden aktyw naprzeciw drugiego i typujesz, który twoim zdaniem wypadnie lepiej do czasu wygaśnięcia. Posłużmy się przykładem: chcesz handlować parą Facebook vs. Google. Jeśli wyniki Facebooka będą lepsze niż Google podczas okresu, który wybrałeś do czasu wygaśnięcia i wytypowałeś Facebooka jako zwycięzcę, wtedy Twoja opcja wygasa W Pieniądzu. Kiedy Google wygra, wtedy twoja opcja jest Poza Pieniądzem.

Nawet jeśli akcja idzie w przeciwnym kierunku niż myślałeś, możesz wciąż wygrać, ponieważ jedyne co jest ważne, to jak wyniki wypadają na tle innych. Czyli w powyższym przykładzie: Nawet jeśli myślałeś, że Facebook pójdzie w górę, a poszedł w dół, możesz wciąż wygrać, jeśli cena Google spadnie jeszcze bardziej.

Opcje Sparowane – podsumowanie

Kierunek aktywu w Opcjach Sparowanych nie jest aż tak istotny, a jedyne co jest ważne, to porównać jak dwa komponenty mają się względem siebie. Z racji tego, że kierunek nie odgrywa roli, czasami lepiej i łatwiej jest wybrać Opcje Sparowane niż Opcje W Górę/W Dół, szczególnie, kiedy jesteś zaznajomiony z określonymi akcjami, giełdami czy towarami zaangażowanymi w parę.

Kiedy stosować?

Scenariusz wygranej : Aktyw, który wybrałeś, wypada lepiej niż jego odpowiednik.

Opcje Szczeblowe

Opcje Szczeblowe są stosunkowo nowym uzupełnieniem różnych typów Opcji Binarnych umownie dostępnych. Przyznaję, że handlowanie Opcjami Szczeblowymi jest trochę skomplikowane, niemniej jednak staje się bardzo proste, gdy już raz zrozumiesz sedno sprawy. Na początek przypomnij sobie Opcje Dotykowe: handlowiec musi przewidzieć, czy cena dotknie wcześniej ustalonego poziomu (powyżej lub poniżej obecnej ceny). Szczeblowy oznacza, że masz dodatkowe poziomy, dalej niż pierwszy. Powiedzmy, obecny kurs ceny wynosi 1.1300, pierwszy poziom „drabiny” wynosi 1.1350, więc jeśli trafisz- wygrywasz. Jak dotąd wygląda to jak Opcja Dotykowa, ale zaraz różnice zaczynają być widoczne. W Opcjach Szczeblowych masz dodatkowe, z góry określone poziomy ustawione na 1.1400, 1.1450, 1.1500 itd. (broker określa te poziomy). Jeśli wytypujesz poziom, który jest daleko od obecnej ceny, ewentualny zysk jest znacząco wyższy, ale prawdopodobieństwo trafienia niższe.

Opcje Szczeblowe – podsumowanie

Ten typ Opcji może być ogromnie dochodowy, jeśli odległy poziom jest trafiony, lecz musisz mieć na uwadze, że to twój dom maklerski ustala poziomy i często trudno jest je osiągnąć (szczególnie te najwyższe). Najwięcej aktywów porusza się w jednym kierunku, a wtedy się cofają lub zatrzymują, zanim ruszą z powrotem, a to zabiera czas; często oznacza to, że twoja opcja wygasa, zanim osiągnie najwyższy poziom.

Scenariusz wygranej: kiedy cena trafia w z góry ustalony poziom. Jeśli dalszy poziom jest trafiony, wtedy zysk jest znacząco większy.
Kiedy stosować?
Ten typ opcji najlepiej się sprawdza przy jasnych, silnych trendach lub kiedy ważne ekonomiczne wydarzenia mają miejsce. Główne ekonomiczne komunikaty (takie jak NFP, stopy procentowe) często tworzą silny ruch i właśnie wtedy cena może przestrzelić kilka poziomów.

Tyle na temat rodzajów Opcji Binarnych. Dużo czytania, wiem, ale sukces na rynku wynika z ciężkiej pracy i mam nadzieję, że teraz poczujesz się bardziej komfortowo z ich nazwami i zasadami. Pamiętaj, Opcje Binarne są najbardziej dochodowe, jeżeli używasz ich w odpowiednim czasie i sytuacji na rynkach, a nie według własnego widzimisię.

Komentarze (0)

This thread has been closed from taking new comments.

Ta witryna internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na niej wyrażasz zgodę na korzystanie z cookie.
Przeglądarka internetowa umożliwia zablokowanie plików cookie.

Zamknij [X]